Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne – czyli leczenie wad zgryzu, dotyczy nie tylko pacjentów młodych, ale również dorosłych. Duży procent populacji ma zaburzenia zgryzu, ale niestety tylko nieliczni poddają się leczeniu. Zły zgryz może być przyczyną bólów głowy, szumów w uszach, a także zaburzeń równowagi, stłoczone zęby często są przyczyną próchnicy między zębami. Nie leczona wada zgryzu często grozi przedwczesną utratą zębów. Wielu osobom odbiera pewność siebie i sprawia, że śmieją się rzadziej. Na szczęście, zęby można wyprostować. Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego należy wyleczyć wszystkie zęby, stany zapalne błony śluzowej oraz usunąć kamień nazębny.

Leczeniem ortodontycznym w naszym gabinecie zajmuje się nasz stomatolog Arkadiusz Krystosiak (BIG 89920977102).

Specjalistyczna konsultacja ortodontyczna obejmuje:

 • konsultację, wykonanie skanu zębów oraz zdjęć rentgentowskich

 • ustalenie planu leczenia,

 • założenie aparatu ortodontycznego,

 • regularne wizyty kontrolne,

 • zdjęcie aparatu,

 • utrzymywanie efektów leczenia (retencja)

Higiena w leczeniu ortodontycznym

Higiena podczas leczenia ortodontycznego jest bardzo ważna.

 • Zęby należy bardzo dokładnie szczotkować po każdym posiłku prze 2-3 minuty oraz czyścić nicią dentystyczną przestrzenie międzyzębowe. Zaleca się tradycyjne szczotki jak i szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych 

 • Za każdym razem kiedy myjemy zęby należy dokładnie wymasować dziąsła nad i pod aparatem. Pojawiające się zaczerwienienia i krwawienia dziąseł nie są spowodowane pracą aparatu, lecz odkładaniem płytki bakteryjnej – miejsca, w których dziąsła krwawią należy szczotkować dokładniej.

 • Dobrze sprawdzają się domowe irygatory do wypłukiwania resztek pokarmowych z trudno dostępnych miejsc. Wypływający pod ciśnieniem wąski strumień wody czyści miejsca, gdzie samą szczoteczką nie jesteśmy w stanie dotrzeć. Woda dodatkowo masuje dziąsła. 

 • Dodatkowo do utrzymania prawidłowej higieny można stosować płyn do płukania jamy ustnej.

 • Niedokładne szczotkowanie pozostawia wokół zamków resztki pokarmowe, które mogą powodować stany zapalne dziąseł i zębów, trwałe przebarwienia zębów oraz próchnicę.

W czasie leczenia ortodontycznego należy zrezygnować z kleistych, słodkich potraw, które długo zalegają na składowych częściach aparatu. Niewskazane jest spożywanie bardzo twardych pokarmów, bo powstające naprężenia między zębem a zamkiem mogą powodować jego odklejenie. Trzeba też unikać napojów gazowanych, gdyż zawarty w nich kwas osłabia klej odpowiedzialny na utrzymanie zamków na szkliwie. Elementy aparatu mogą przebarwiać się od czerwonych buraków, wiśni, jagód, aronii, kawy, herbaty, czerwonego wina i palenia papierosów. Zaleca się również rezygnację z gumy do żucia.

Po zakończonym leczeniu usuwa się aparat i klej bez uszkadzania szkliwa. Następnie zakłada się  cienki drucik umieszczony za zębami od strony podniebiennej w szczęce i od strony językowej w żuchwie. ( tzw. Retencja stała).Pacjent otrzymuje również zdejmowaną płytkę retencyjną. W zależności od rodzaju wymaganych przesunięć zębów leczenie trwa około dwóch lat.